Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
169 postów 6145 komentarzy

Astra

Astra - Anna Słupianek - Kres jest tak niewidzialny, jak początek. Wszechświat wyłonił się ze słowa i do słowa powraca (..) Nadzy przychodzimy na świat i nadzy wracamy do ziemi, z której zostaliśmy wzięci. /Tryptyk rzymski JPII 2003/

Z dziejów PRL

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Październik 1956

 5 marca 1953 roku zmarł Józef Stalin. Na Kremlu otworzyło to drogę do walki o schedę po dyktatorze. Starły się tu różne wizje co do dalszego rozwoju reżimu. Z walki tej zwycięsko wyszedł Nikita Chruszczow, który został I sekretarzem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) we wrześniu 1953 roku. Niezwykle istotnym momentem przełomowym był XX zjazd KPZR, który odbył się w Moskwie w dniach 14-25 II 1956 roku w trakcie, którego Chruszczow wygłosił swój słynny tajny referat na temat zbrodni stalinowskich.

Był on przeznaczony dla zamkniętego gremium słuchaczy. Wywołał on wstrząs gdyż poddał miażdżącej krytyce system stworzony przez Stalina. Po raz pierwszy ktoś w taki sposób publicznie wypowiedział się o działaniach „ojca postępowej ludzkości”. Mimo, że referat wygłoszono za zamkniętymi drzwiami bardzo szybko różnymi kanałami rozszedł się po całym świecie wywołując szok wśród tak zwanych ideowych komunistów. Referat pomógł zresztą Chruszczowowi w umocnieniu pozycji swojego środowiska wobec partyjnych konserwatystów [1].Znamienna rzecz, że na XX zjeździe był także obecny jako szef polskiej delegacji Bolesław Bierut, który nagle zachorował i zmarł w Moskwie 12 marca 1956 roku. Pomijając różne niesprawdzone rewelacje na temat okoliczności śmierci Bieruta jego odejście przyczyniło się do wzrostu napięć wewnątrz partii gdzie już od dłuższego czasu wykrystalizował się podział na dwie nieformalne frakcje „Puławian” i „Natolińczyków”.

Pierwsi (zawdzięczali swą nazwę budynkowi przy ulicy Puławskiej w Warszawie gdzie mieszkał jeden z liderów frakcji Leon Kasman, redaktor naczelny „Trybuny Ludu”) stanowili grupę niegdyś zatwardziałych stalinistów, którzy w połowie lat 50-tych przeszli na pozycje „liberalne”. Frakcja składała się w dużej mierze z osób pochodzenia żydowskiego i z tego powodu była potocznie zwana „Żydami”. Druga frakcja złożona z komunistów pochodzenia proletariackiego swą nazwę zawdzięczała pałacykowi natolińskiemu na obrzeżach stolicy gdzie spotykali się jej przywódcy. Opowiadała się za utrzymaniem twardego kursu. Nazywano ich „Chamami” co było aluzją do ich robotniczo-chłopskich korzeni. Rywalizacja tych dwóch grup trwała już w partii od dłuższego czasu. Jej źródeł można dopatrzyć się jeszcze za życia Stalina, który w pewnym momencie zaczął w szeregach partii prowadzić czystkę antysemicką. Warto przy tym pamiętać, że w Polsce aparat represji i znaczna część ważnych funkcji partyjnych była obsadzona przez komunistów pochodzenia żydowskiego. Działania Stalina zraziły ich do niego a po jego śmierci wraz z oznakami odwilży widocznymi w coraz większej aktywności społecznej na polu kultury, publicystyki i w ostrożnych jeszcze próbach kontestacji systemu sprawiły, że utrzymanie się przy władzy zaczęli oni wiązać ze zgodą na liberalizację systemu. Było to zadanie karkołomne gdyż niedawni piewcy stalinizmu musieli włożyć wiele wysiłku by uwiarygodnić się przed społeczeństwem jako zwolennicy reform. Frakcja natolińska jakby będąc w opozycji do Puławian na przekór swym adwersarzom przyjęła linię obrony dotychczasowego doktrynerstwa [2].

 

Czytaj więcej:

anty-news.waw.pl/2018/03/09/pazdziernik-1956/

 

 

KOMENTARZE

 • Stalin
  ...to spoko facet.
  Stalin to rosyjski bohater narodowy.
 • Putin: Stalin to skomplikowana postać
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201706165685713-Putin-Stalin-zlozona-figura-wywiad-Oliver-Stone/

  „Wydaje mi się, że zbytnia demonizacja Stalina to jedna z dróg ataku na Związek Radziecki i Rosję. "

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201706165685713-Putin-Stalin-zlozona-figura-wywiad-Oliver-Stone/
 • @Talbot 20:20:13
  Ten wpis jest o Polsce i o naszej trudnej historii, może wejdź w link i poczytaj co?

  Pozdrawiam
 • !
  //Znamienna rzecz, że na XX zjeździe był także obecny jako szef polskiej delegacji Bolesław Bierut, który nagle zachorował i zmarł w Moskwie 12 marca 1956 roku. //

  To tylko znaczy że jednak nie był na zjeździe.Skoro zmarł 12 marca to znaczy że zmarł dwa dni przed rozpoczęciem zjazdu.
  Upierdliwość co do dni a nawet godzin ma swoje uzasadnienie.Pozwala na uniknięcie wielu "myślowych skrótów" które od dziesięcioleci starają się nam narzucić jacyś źli ludzie.I tak:
  Słynny "referat o kulcie jednostki" odczytany został po oficjalnym zamknięciu obrad w ramach tak zwanych imprez towarzyszących.
  Dlaczego właśnie tak? dlatego że najważniejszymi uczestnikami zjazdu byli działacze z terenu.Stara wiara która realizowała program wielkiej czystki 1937 i doskonale wiedziała kto był jej najaktywniejszym egzekutorem.Przecież nie mógł Chruszczow wystąpić przed nimi z tym referatem bo by go zabili śmiechem.Oni doskonale wiedzieli komu i w jakich okolicznościach Stalin poradził (pisemnie):Uspokój się durniu! (Уймис дурак!) Przeto poczekano aż aktyw terenowy po zakończeniu obrad po prosu wyjedzie i w tych iście konspiracyjnych warunkach zaistnieje chruszczowowski referat.

  https://inance.ru/wp-content/uploads/2017/07/image4-2.png
 • @Astra - Anna Słupianek 20:35:41
  //Ten wpis jest o Polsce i o naszej trudnej historii, może wejdź w link i poczytaj co?//

  Ja w takim razie chcesz zrozumieć metamorfozę frakcji "żydów" skoro chcesz pominąć milczeniem "sprawę lekarzy".
 • @ikulalibal 20:41:12
  To jest tylko urywek artykułu więc... zachęcam do przeczytania całości.
  To jest naprawdę obszerne opracowanie przez Marxa 8888 i całą grupę innych autorów...

  Zaraz i tak pójdzie do sekcji -"Co piszą inni"

  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 21:27:50
  Może ten link wejdzie lepiej

  http://anty-news.waw.pl/2018/03/09/pazdziernik-1956/
 • @Astra - Anna Słupianek 21:27:50
  //To jest naprawdę obszerne opracowanie przez Marxa 8888 i całą grupę innych autorów //

  To oczywiste że bez przeczytania całości ani rusz.Mam duże uznanie dla pracy autora ( i grupy).Dalej jednak uważam że kolejność była inna.
  Gomułka,Kliszko,"Po prostu" z J.Urbanem w składzie redakcyjnym itd.itd,nie mają większego znaczenia.(chyba że sentymentalny)
  U genezy polskiego (i węgierskiego) października leży wyłącznie Kryzys Sueski https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_sueski
  To nie kaprysy poznańskich roboli a groźba nacjonalizacji Kanału Sueskiego sprawiła ową wiosnę w październiku.
  Wprawdzie była to tylko powtórka z roku 1830 r ale dzięki polskiej głupocie też udana.
 • @ikulalibal 22:27:16
  Spokojnie :) . Nie zapomnieliśmy o Kanale Sueskim ani o wielu innych sprawach. Proszę Cię - gdy pisze się takie opracowanie to nie jest problemem co można w nim napisać ale jak to ograniczyć. Naszym zamiarem nie było napisanie książki która jako jeszcze jedna będzie zalegała na półce i zbierała kurz czekając na osoby zainteresowane choć faktycznie te czasy i ich złożoność na takową książkę zasługują. Naszym zamiarem było w sposób w miarę kompaktowy przybliżyć tym którzy chcą przeczytać coś na ten temat złożoność sytuacji tamtych lat a jednocześnie odbić się od oficjalnej propagandowej wersji.
  Niestety przy takim założeniu trzeba z czegoś zrezygnować choć to jest bardzo ważne. Zakładam że moglibyśmy przy dobrej wódce spędzić parę wieczorów spierając się o to co było najważniejsze i też czasu by zabrakło. My świadomie poświęciliśmy miejsce sprawom krajowym choć wiedzieliśmy że bez uwarunkowań międzynarodowych będzie to niepełne opracowanie. Niestety coś za coś. Wiem że interesujesz się tym okresem i nie wątpię że znajdziesz jeszcze parę rzeczy które będą Ci brakować. Proszę jednak - zrozum też nas - forma publikacji nas bardzo ograniczała. Weź pod uwagę że w miarę rzetelne opracowanie strony tzw."opozycji" to dwa lata pracy która nie jest jeszcze skończona. Po tym powinno się napisać podobny tekst o stronie partyjnej i jeszcze jeden o organach bezpieczeństwa. Czy nam starczy czasu i zapału tego nie wiem. To wszystko powinno się dopełnić dogłębną analizą uwarunkowań międzynarodowych żeby powstała całość. Niestety czas upływa bardzo szybko - pisząc tylko tą część straciliśmy z przyczyn naturalnych jednego z członków zespołu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031